KFI_16-2016-0130
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása című pályázatán a 2016.11.21. -én hozott döntés alapján a MEDICOR Zrt. 259.114.000,- Ft összegű támogatást nyert a támogatás intenzitása: 69,56%.
A pályázat azonosítószáma: KFI_16-2016-0130
Címe: MEDICOR BabyLife Plus új, intelligens szállító inkubátorhoz világszínvonalú technológiák kutatása, prototípus kifejlesztése, a termék klinikai approbációja, és piaci bevezetése.
Magyarország 100 éves tradícióval rendelkezik az orvosi műszergyártás területén, amelynek az újszülött-gyógyászati eszközök gyártása az egyik kiemelkedő szakterülete. A MEDICOR – amelynek története szintén 100 évre nyúlik vissza* - évtizedek óta világszínvonalon gyárt-fejleszt-értékesít zárt-stacioner újszülött intenzív inkubátorokat, és újszülött reanimációs (újraélesztő) műtőasztalokat (nyitott inkubátorokat), és más újszülött-gyógyászati műszereket.
MEDICOR Elektronika Zrt. (MEDICOR Zrt.) a Közép-Magyarország régió tudásintenzív, innovatív vállalkozásaként – az újszülött-gyógyászati eszközök fejlesztésének, gyártásának területén vezető szerepet tölt be, és most nagy szellemi hozzáadott értéket tartalmazó új, piacképes, intelligens, digitális szállító inkubátort fejleszt.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása című pályázatán a MEDICOR Zrt. 259.114.000,- Ft összegű támogatást nyert (pályázat azonosítószáma: KFI_16-2016-0130) MEDICOR® BabyLife® Plus új világszínvonalú technológiák kutatása, szállító inkubátor prototípus kifejlesztése, a termék klinikai approbációja, és piaci bevezetésére.
Hazánkban kiemelt jelentőségű a demográfiai helyzet romlásának lassítása, megállítása. Ebben a legfontosabb út, a születések számának gyarapítása, a csecsemőhalandóság minimalizálása. Ezen cél egyik nélkülözhetetlen technikai eszköze az újszülött szállító inkubátor, amelynek legfontosabb funkciója, hogy az újszülött életben maradását szolgálja, bárhol történik a születés.
A MEDICOR Zrt.-nek a támogatott fejlesztési projektben kitűzött célja olyan kutatás-fejlesztési tevékenység elvégzése, amelynek eredménye egy új, Magyarországon nem gyártott, világviszonylatban versenyképes, intelligens, digitális, alap és intenzív szállító inkubátor kifejlesztése. A projekt keretében olyan új terméket, szolgáltatásokat, megoldásokat tervezünk megvalósítani, amelyeket még sehol a világon nem hoztak létre, ill. nem alkalmaztak. Az új fejlesztés során világszínvonalú, a piacon ilyen tudással még nem létező, exportképes új termék jön létre.
Az eredmények hasznosítói elsősorban az újszülötteket, koraszülötteket, ápoló intézmények, az újszülött szállítást végző szervezetek, végső soron a gyermeket váró családok, mert kevesebb lesz a csecsemőhalálozás, nagyobb lesz a minőségi túlélés esélye. A hasznosítók másodsorban a neonatológus orvosok, szülészek is, akik a kezelés, a működés, és az informatika legkorszerűbb megoldásaival végezhetik munkájukat, sokkal korszerűbb és biztonságosabb körülmények között. Az újszülött (különösen koraszülött) korban összegyűjtött részletes adatok feldolgozásával egyes betegségek valószínűsége előre kiszűrhető, így a megelőzésre, vagy a kezelésre előzetesen is fel lehet készülni, ill. azokat el lehet hárítani. A projekt keretében archiválásra, elemzésre kerülő klinikai diagnosztikai adatok együtt, egy specifikus új adatbázist hoznak létre, mely a kezelések, kutatások minden területe számára később is nagy értékkel bír.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2018.12.31
(*a centenáriumi emlékezés 2017. szeptember 23. 11,00 óra, Kruj Iván Sportcsarnok).
Elérhetőségek:
MEDICOR Elektronika Zrt.
H-1097 Budapest Illatos út 9.
Tel: (+36-1) 280-6342
E-mail: medicor@medicor.hu
VEKOP-1.2.6.-20-01528
A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása
Kedvezményezett neve: MEDICOR Elektronika Zrt.
Projekt címe: Technológiai fejlesztés, ingatlan korszerűsítés, megújuló energiafelhasználás bevezetése a MEDICOR Zrt-nél
Projekt azonosítószáma:VEKOP-1.2.6.-20-01528
Támogatási összeg: 27 192 802 Ft
Támogatás mértéke: 70%
Projektidőszak: 2020.07.02 - 2021.08.15
Projekt tényleges befejezés dátuma: 2021.07.09
A fejlesztés eredményeként a MEDICOR Zrt új eszközöket vásárolt, amelyek növelik a termékek minőségét, és hozzájárulnak a termelő, fejlesztő terület jobb használhatóságához, mint pl.: az új gyártási, bemérési és fejlesztési terek informatikai rendszerének bővítése, modern csecsemőgyógyászati fejlesztési teszthelyszín kialakítása és a munkafolyamatok digitalizációja, a biztonsági-minőségi feltételek javítása. A társaság székhelyén 50kVA / 60kWp napelem rendszer telepítésére is sor került, amelyet az újszülött-gyógyászati termékek gyártásához és főleg beméréséhez szükséges villamos energia költségeit optimalizálja.
További információ kérhető:
Telefon: (+36-1) 280 6900
Email: toth.zsolt@medicor.hu
2018-1.1.1-MKI-2018-00079
A pályázat azonosítószáma: 2018-1.1.1-MKI-2018-00079
Projekt megvalósításához NKFI Alapból nyújtott támogatás összege: 98 074 412 Ft
Projekt megvalósítása: 2019.01.01. - 2020.10.31.
Projekt címe: Újszülöttek, koraszülött csecsemők gyógyítását szolgáló új terápiás kékfénylámpa változatok kísérleti kifejlesztése, prototípusok készítése, exportképessé tétele.
Projekt összefoglaló:
A tervezett projekt kiindulópontja az a tapasztalat, hogy a méhen belül az újszülöttek szervezetében több, az oxigént szállító vörösvértest található, amelyek egy része a születés után szétesik, bilirubin szabadul fel, a bőr sárgássá színeződik. Amennyiben nem kezelik az újszülöttet, a sárgaság akár olyan fokot is elérhet, hogy a bilirubin átkerül a vér-agy gáton, károsíthatja az agyat, ezért ha a bilirubin mennyisége elér egy bizonyos szintet, akkor fototerápiás kezelés szükséges.
Az orvos- és műszaki tudomány felfedezése, hogy az UV-fény (kékfény) hatására a bőrben lévő bilirubin átalakul vízben oldódóvá, és így a máj munkája nélkül is kiürül a szervezetből. Mellékhatásaira azonban csak az elmúlt években irányult rá a figyelem, holott nemcsak a módszer használata, hanem túl használata is elterjedt, aminek megelőzésére a fejlesztésnél figyelmet kell fordítani.
A hagyományos készülékek használatánál felmerült, hogy közönséges és atípusos anyajegyek kialakulását eredményezhetik, ezért fontos a modern, szűkebb hullámhossz-tartományt kibocsátó készülék kifejlesztése (speciális LED sugárzók, beépítése), és új megoldásként a lámpába integrált sugárzási dózis folyamatos monitorizálása, és összegzése.
A projekt célja olyan LED sugárzó kékfény terápiás lámpacsalád kifejlesztése, amellyel lerövidíthető a terápiás idő, csak 1-2 napos fénykezelésre lesz szükség, szemben a korábbi 3-4 nappal, miközben kezelés hatásfoka jobb lesz, és a mellékhatás minimalizálható.
A lámpába integrálni fogjuk az újszülött testhőmérséklet mérését, a véroxigénszint és pulzusmérést. A fejlesztésnél kísérleteket végzünk a mérés non-kontakt technológiák alkalmazására.
Innováció és Tradíció, MEDICOR – Az egészséges kapcsolat.
Elérhetőségek:
MEDICOR Elektronika Zrt.
H-1097 Budapest Illatos út 9.
Tel: (+36-1) 280-6342
E-mail: medicor@medicor.hu
PM/15371-18/2020
GÉSZSÉGIPARI TÁMOGATÁSI PROGRAM (ETP)
Projekt címe: Pénzügyminisztérium
Projekt azonosítószáma: MEDICOR egészségipari beruházási és Koronavírus járványhoz köthető K+F tevékenység keretében megvalósuló komplex fejlesztési projekt
Projekt azonosító száma: PM/15371-18/2020
Szerződött támogatás összege: 1 023 280 603 Ft, Mely tartalmaz Kutatás-fejlesztéshez, átmeneti támogatási és COVID-19 szempontjából releváns kutatás-fejlesztéshez nyújtható támogatásokat egyaránt
Projektidőszak: 2021. január 1. - 2022.december 31.
ETP Pályázati projekt főbb megvalósítási pillére:
- COVID-hoz köthető orvostechnikai termékek gyártása szükségleteként, egyéb egészségipari beruházás keretében saját tulajdonban lévő 1097 Budapest Illatos út 9. szám alatti ipari telephelyen új 1500 m2-es orvostechnikai eszközök fejlesztésére és prototípusok előállítására alkalmas fejlesztő-gyártó csarnok építése.
- MEDICOR® MASSVENTIL® tömeglélegeztető -rendszer prototípus készülék kifejlesztése az Óbudai Egyetemmel együttműködésben és a termék MDR szerinti piacra vitelének megteremtése.
- Koronavírus járványhoz köthető K+F tevékenység keretében felnőtt és csecsemő gyógyászatban használatos CPAP non-invazív lélegeztető fejlesztés, prototípus gyártása. Intenzív (PIC) osztályon használt orvostechnikai eszközök adatait összegző orvostechnikai termék fejlesztése, prototípus gyártása.
További információ kérhető:
Telefon: (+36-1) 280 6900
Email: zsolt@medicor.hu
2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00122
Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása
Támogató neve: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal (NKFIH)
Projekt címe:A MEDICOR Zrt. újszülött-gyógyászati műszerei rendszerszintű digitalizációjának megvalósítása, mesterséges intelligenciával támogatott adatkoncentrátor és lázlap rendszer létrehozása az újszülöttek, koraszülöttek halálozásának csökkentése érdekében.
Projekt azonosítószáma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00122
Szerződött támogatás összege: 342 701 802 Ft
Támogatás mértéke: 67,41%
Projektidőszak: 2021. január 1. - 2023. december 31.
A tervezett K+F projekt célja, a nagyon kis súlyú (500 gr.) újszülöttek életben maradási esélyeinek növelése és minőségi túlélésének megteremtése, melynek érdekében a MEDICOR 70 éves inkubátorfejlesztésben és gyártásban elért tapasztalatait, eredményeit és a kutatóintézetekkel, orvosegyetemekkel való együttműködés korábbi eredményeit is hasznosítja. Társaságunk a Semmelweis Egyetemmel, és a SZTAKI-val már kialakult, sikeres együttműködéssel valósítja meg a fejlesztést. Célunk olyan K+F tevékenység elvégzése, amely által egy új, Magyarországon nem gyártott, világviszonylatban versenyképes, piacvezető, intelligens, digitális, intenzív, komplex újszülött-gyógyászati termékrendszer jön létre. A létrehozandó prototípusok tudásuk alapján nemcsak Magyarországon, hanem az EU-ban, és az egész világon újdonságnak számítanak.
A MEDCIOR Zrt. az újszülött, koraszülöttekkel kapcsolatosan a jövőben is felelős társadalmi szerepvállalást vállalva a legmodernebb technológiákat alkalmazza (mesterséges intelligencia, big-data, non-contakt kamera technológiák…) az újszülött-gyógyászati műszereinek kifejlesztésében, mindezt az újszülöttek, koraszülöttek halálozásának csökkentése és életminőségük javítása érdekében.
További információ kérhető:
Telefon: (+36-1) 280 6900
Email: toth.zsolt@medicor.hu
NTP-2020-000245
Pályázati felhívás megnevezése: Nemzeti Exportvédelmi Program Külpiaci Növekedési Támogatás
Támogató neve: Külügyminisztérium – HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság
Projekt címe: A MEDICOR Zrt. külpiaci gyártónek növelése, Törökországban az újszülött gyógyászati készülékek új-fejlesztő bázisának létesítésével.
Projekt azonosítószáma: NTP2020-000245
Projekt megvalósítási forma: Konzorcium, Konzorciumvezető: MEDICOR Elektronika Zrt., Konzorciumi tag: MEDICOR Medikal Uretim Ticaret AS
Megvalósítási helyszín: Törökország /Ankara
Szerződött támogatás összege: 479 086 955 FT
Támogatás mértéke: 59,86%
Projektidőszak: 2021. október 20. - 2024. december 31.
A Nemzeti Exportvédelmi Programról szóló 1343/2020. (VI. 24.) Korm. rendelet 4. (1) bekezdése szerint. rendelet 1. (1) bekezdése alapján. határozat alapján a Kormány felhívta a külgazdasági és külügyminiszteri, a hazai vállalkozások exportpiacokon történő megjelenését, azok megtartását és tőkekihelyezéseit támogató, vissza nem térítendő támogatást nyújtó pályázati program meghirdetésére a Támogató közreműködésével. Magyarország 2020. évi központi költségvetéséről szóló 2019. évi LXXI. törvény 1. mellékletének XVIII. Külgazdasági és Külügyminisztérium Fejezet, 7. Fejezeti kezelés előirányzatok cím, 1. Célelőirányzatok alcím, 3. Külgazdaság fejlesztési célirányzat jogcímcsoport (ÁHT azonosító: 297346) megnevezésű fejezet kezeléséről szóló előirányzat terhére a fejezeti kezelés előirányzatok kezeléséről/2 felhasználásáról. (VI. 14.) KKM rendelet 1. melléklet 6. sora alapján a Külgazdasági és Külügyminisztérium, mint fejezetgazda megbízta a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaságot, hogy Támogatóként bonyolítsa le a pályázati programot. A Támogató 2020.07.21-én meghirdette a Külpiaci Növekedési Támogatás pályázati felhívását, melyre a Konzorciumvezető támogatási kérelmet nyújtott be a MEDICOR Zrt. külpiaci értékesítésnek növelése, Törökországban az újszülött gyógyászati készülékek új-fejlesztő bázisának létesítésével” című projekt megvalósítása.
A Cég termékei iránt mutatkozó folyamatos kereslet-növekedés kielégítésére a gyártási kapacitás bővítése vált szükségessé, ezért a MEDICOR Elektronika Zrt., a 100%-os tulajdonát képező, ankarai székhelyű MEDICOR Medikal Üretim ve Ticaret A.Ş céggel együttműködve gyártóüzemet, fejlesztői és kereskedelmi irodát hozott létre Ankarában.
A projekt célja, hogy a MEDICOR Zrt. a gyártási kapacitásait növelje, a helyi piaci igényekre szabott készülékekkel lássa el a közel-keleti, afrikai és ázsiai felhasználókat, az európai szintű tervezést, fejlesztést és minőséget biztosítva még versenyképesebb termékeket állítson elő, elsősorban az ázsiai gyártókat elfogadó piacokon történő részesedés növelése érdekében, és a piaci igényeknek megfelelően szélesítse a termék-portfólióját.
Az új gyártóüzem a MEDICOR Elektronika Zrt. alkatrész és részegység beszállítójaként, valamint fejlesztői, kereskedelmi bázisaként is működik a magas minőségű, kedvezőbb áru termék, illetve szolgáltatás beszerzés elősegítésére. Továbbá alkalmas akár több magyar MediKlaszter tagvállalkozások képviseletére és számukra gyártási-fejlesztési-kereskedelmi tevékenységek kialakítására, és piacra vitel elősegítésére.
A célok elérése érdekében Ankara-Akyurt ipari zóna – közvetlenül az Ankara-Akyurt közötti főút mellett található, néhány kilométerre Ankara nemzetközi repülőterétől elhelyezkedő összesen: 6000 m2 alapterületű ingatlan megvásárlásával tervezte a MEDICOR, melyből 4000 m2 gyártóeszközökkel felszerelt termelési -ipari gyártó csarnok + 2000 m2 fejlesztési irodaterület, illetve kapcsolódó kiszolgáló részek. A gyártóüzem az új fejlesztésű csecsemőgyógyászati készülékek gyártásához, engedélyeztetéséhez szükséges felszereltséggel fog rendelkezni a gyártóüzem teljes kialakítása után. Az irodai-fejlesztési épületrész alkalmas a kutatás-fejlesztési feladatok maradéktalan elvégzésére. Az ingatlan övezeti besorolása ipari park, ezért támogatási kedvezmények is igénybe vehetők.
A MEDICOR-nak több évtizede együttműködő partnerei vannak Törökországban, akikkel a projekt keretében a termékeink továbbfejlesztését végezzük. Jelenleg is azon dolgozunk, hogy forgalomképessé tegyük Törökországban a MEDICOR csecsemőgyógyászati termékeit, és a projekt befejezéséig elinduljon a helyi dolgozók, partnerek és további magyar iparági vállalkozások – Török piacon érdekelt MediKlaszter tagok - bevonásával a folyamatos gyártás. Jelenleg már folyamatban van a török értékesítési hálózat kiépítése annak érdekében, hogy segítsük a közel 1 millió török újszülött/koraszülött életben tartását, egészséges életútját. A helyi piaci igényekre szabottan legyártott termékeinket minél nagyobb számban értékesíteni tudjuk a közel-keleti, afrikai és ázsiai célpiacokon egyaránt.
További információ kérhető:
Telefon: (+36-1) 280 6900
Email: toth.zsolt@medicor.hu
A MEDICOR Elektronika Zrt és leányvállalata a török MEDICOR Medikal Uretim Ticaret AS közös projektjének műszaki eredményei
1. Új gyártó és fejlesztő telephely megvalósítása
1.1 Ingatlan beruházás megvásárlása
Ingatlan vásárlás időpontja: 2021.12.27
A helyszín Ankara-Akyurt ipari zóna – közvetlenül az Ankara-Akyurt közötti főút mellett található, néhány kilométerre Ankara nemzetközi repülőterétől. A MAN Truck-Bus gyár és az Ülker-Godiva gyár kettő a számos rangos gyár közül 3 km-es sugarú körzetben.
A felépítmény: 4000 m2 termelési, gyártási terület + 2000 m2 irodai, fejlesztési szintterület, ami összesen: 6000 m2. Az ingatlan övezeti besorolása ipari park, ezért támogatási kedvezmények is igénybe vehetők.
1.2 Felújítások átalakítások megkezdése 2022.05.01. után
A projekt céljaihoz közvetlenül kapcsolódó ingatlan infrastrukturális beruházás érdekében felmerült költségek, mint az ingatlan beltéri és kültéri gyártást és fejlesztést elősegítő részeit érintő bővítések, átalakítások, korszerűsítések anyagköltségei, a kivitelezőknek fizetett munkadíjak (ezen költségek érvényes árajánlatok alapján kerülnek kifizetésre.
1.3 Ünnepélyes átadás
2023. május 03-án került sor a törökországi üzemcsarnok sajtónyilvános ünnepélyes átadására, melynek orvostechnikai bemutató és szakmai program kíséretében nagy érdeklődés mellett valósult meg. A magyar és török részről összesen több mint 60 fő (KKM, HEPA, Befektetési Ügynökség, török és magyar orvostechnikai vállalkozások vezetői a Magyar MediKlaszter és Török OSTIN iparági Klaszter vezetői és tagvállalatok elsőszámú döntéshozói képviseltek), kiemelt meghívott vendégeink, akik az ünnepélyes szalagvágáson is részt vettek:
- Szijjártó Péter Külgazdasági és Külügyminiszter
- Mátis Viktor nagykövet
- HEPA részéről Jenei Gábor vezérigazgató helyettes
- Dr. Steiner Arnold MEDICOR Zrt. elnök-vezérigazgatója
- Steiner András Arnold MEDICOR Medikal A.S vezérigazgató
- Mustafa Varank török ipari és technológiai miniszter
- Akyurt polgármestere és rendőrkapitánya
A gyártóüzemben új, az orvostechnikai gyártási igények szerint testreszabott és a kísérleti fejlesztési elvárásoknak megfelelő, az aktuális prototípus gyártáshoz szükséges egyedileg és speciálisan testreszabott módon kialakított és speciálisan konfigurált gyártóhelyek (munkaállomások) létesültek.
Az MDR szerinti gyártási feltételeknek való megfelelés érdekében, az új komplex fejlesztést és prototípus gyártást segítő egyedi SCARA robot-rendszer beszerzése valósult meg.
2. A projektmenedzsment feladatok ellátására igénybe vett szakértői szolgáltatások
A projekt ideje alatt folyamatosan biztosítottak voltak vállalkozói szerződésbe rögzített feladatok ellátása alapján.
3. MEDICOR Elektronika Zrt. információs technológiafejlesztéshez kapcsolódó hardver beszerzés valósult meg.
2db HP ProDesk fejlesztői munkaállomás + Full HD nagyfelbontású monitor
1 egyság Inkubátor csecsemő életfunkcióinak vizsgálatára alkalmas fejlesztő teszthelyszín
4. Projekt K+F tevékenység eredményei - Konzorciumvezető: MEDICOR Elektronika Zrt. Fejlesztési tevékenységének műszaki tartalma
Kísérleti fejlesztési tevékenység keretében megvalósult az újszülöttek-koraszülöttek teljes megfigyelésére alkalmas, több kamerából álló, valamint ezek vezérlő jeleit feldolgozó egységből álló rendszer fejlesztése és testre-szabása. Az így kapott eredmények lehetővé teszik a csecsemő testhőmérséklet eloszlásának, lélegzésének non-kontakt monitorozását, az adatok rögzítését és mesterséges intelligencia alapú lényegkiemelését és adatredukcióját.
A csecsemő életfunkcióit mérő új szenzorok vezérlési és szabályozási, intelligens applikáció (külön mikroszámítógéppel vezérelt színes, érintőképernyős, linux alapú kijelző-kezelő szoftver), medikai rendszerekkel biztonságosan kommunikáló, EHR alapú, HL7 szabványt használó adat-interfész prototípus létrehozásához az egyes részegységek eddig nem alkalmazott, egységes működését valósítottuk meg. Az új digitalizált újszülött-gyógyászati prototípusok végső kialakítása beépített bluetooth, wifi modulokat is tartalmaz. A vevő ország szerint választható nyelvű érintőképernyős Java alapú rendszer felület számos új lehetőséget biztosít, mint pl. adatok kezelése, tárolása, - korábbi lehetőségekhez képest. A kijelzőn történő megjelenítés jobb láthatóságot, könnyebb kezelhetőséget, számos kereshetőségi lehetőséget biztosít, amely segíti a szakszemélyzet és szervizmérnökök munkáját.
Eredmények:
- A prototípus inkubátor új szolgáltatása lesz az UH párásítási technológia – beépített UV-C LED fertőtlenítővel - alkalmazásának integrálása az inkubátorba, ezáltal a csecsemőket nem éri zaj ártalom (0% zajszint), a bura téri levegő páraszintje gyorsabban beállítható, a levegőben a vízcseppek a mikro méret miatt jobban eloszlanak, segítve a bőrön át és a légzéssel felvételre kerülő víz mennyiségét, ami a csecsemők fejlődésére mérhetően jó hatást gyakorol.
- Az új vezérlés és szabályozás keretében oxigénszint O2 szervo (automata) szabályozást fejlesztünk ki (új hardver és szoftver) a burában (21-65%) és fejburában (21-95%) az újszülöttre vonatkozó negatív hatás minimalizálása és a felhasználás hatékonyságának javítása érdekében.
- Integrált pulzoximeter tervezünk minden orvostechnikai készülékünkbe (SpO2) – pulzus mérés, kijelzés, riasztás funkcióval, amellyel kontrollálni lehet a szemre VESZÉLYES túlzott oxigén beadását is.
4.1 Projekt K+F tevékenység eredményei - MEDICOR Medikal Uretim Ticaret AS fejlesztési tevékenységének műszaki tartalma
A fejlesztés az új digitalizált csecsemőgyógyászati termékek rendszer szintű kialakításával indult, melynek első fontos mérföldköve a török (helyi) piaci igényeknek való megfelelés felmérése volt. Az eddig felmerült helyi piaci igények alapján aktualizálásra került a fejlesztési terv az alábbi konkrét pontosított kísérleti fejlesztési feladatokkal:
- új digitalizált BABYLIFE BLF-2001G típusú inkubátor állványok és fém alkatrészek török (helyi) piaci igényeknek való megfeleléssel történő kísérleti fejlesztési feladatok elvégzése
- BLF-2001G típusú inkubátor burák anyagvizsgálatai, modelltervek készítése
- új UH párásítási technológia kialakítása
- az új vezérlés és szabályozás keretében oxigénszint O2 szervo (automata) szabályozást fejlesztünk ki (új hardver és szoftver) a burában (21-65%) és fejburában (21-75%) az újszülöttre vonatkozó negatív hatás minimalizálása és a felhasználás hatékonyságának javítása
- inkubátor software alkalmas az NFC alapú készülék és páciens adatok azonosítása,
- újszülöttek-koraszülöttek teljes megfigyelésére alkalmas, non-kontakt monitorozását, azadatok rögzítésre alkalmas kamerából álló, valamint ezek vezérlő jeleit feldolgozó egységből álló rendszer továbbfejlesztése, testre szabása, döntéstámogatás kialakítása
- újszülöttek-koraszülöttek életfunkcióinak és teljes megfigyelésére alkalmas több kamerából álló mesterséges intelligencia alapú multi-spektrális és hiperspektrális csecsemő monitorozó rendszer beleértve a testhőmérséklet eloszlásának és a légzés monitorozás merésének tesztelése és illesztése
- az algoritmus által kinyert adatokból álló kísérleti adatbázisok értékelése, telepítése, hibrid adatbányászati/AI platform illesztése
5. MEDICOR Medikal Uretim Ticaret AS - Termeléshez kapcsolódó új eszközök beszerzése
A beszerezni kívánt egyedi TECHNOLÓGIAI ROBOT RENDSZER, két fő technológiai egységet tartalmaz, egy 6 tengelyes 2D laservágó és mechanikai megmunkáló robotcella egységet, melynek pontos műszaki tudását tartalmazza a LASRAM Kft. árajánlata (benyújtásra került), mely sokkal komplexebb műszaki támogatást tud nyújtani a konzorciumi tagnál - a MEDICOR Medikal Üretim ve Ticaret A.Ş - történő fejlesztési feladatok elvégzéséhez és azok eredményeként létrejövő prototípus gyártáshoz egyaránt.
A testreszabott technológiát tartalmazó egyedi Robot-rendszerrel optimalizálhatjuk az új fejlesztendő csecsemőinkubátorok, elsősorban a búra részegységeinek gyártási minőségét és idejét, árát és teljes mértékben megfelelünk az új EU szabályozási rendszer (MDR-745) támasztotta minőségi elvárásainak. A piaci tapasztalatok alapján az ACRYL (PMMA) burák élettartama radikálisan függ a mechanikailag igénybevett részek feszültségmentes kialakításától és szerelésétől.
A 2D laservágó és mechanikai megmunkáló robotcella nagy hatékonysággal képes a már összeállított inkubátor búrára egy pozícionálásból, emberi kéz érintése és hibalehetősége nélkül CNC pontossággal elhelyezni.
Az így kialakított rendszer 6+3 tengelyes megmunkálást tesz lehetővé, terhelések tekintetében az elérhető legmagasabb várható munkadarab élettartam mellett. robot-rendszer beszerzésére a tervezett- és változatlan tartalmú - célkitűzések magasabb színvonalú megvalósítása érdekében volt szükség.
5.1 MEDICOR Medikal Uretim Ticaret AS - Termeléshez kapcsolódó új eszközök
A MEDICOR Medikal Üretim ve Ticaret A.Ş orvostechnikai gyártási igények szerint testreszabott és a kísérleti fejlesztési elvárásoknak megfelelő gyártó munkahelyeknek, a személyes igények és a hely adta lehetőségek figyelembevételével egyedileg és speciálisan a kísérleti fejlesztés eredményekét aktuális prototípus gyártáshoz szükséges és testreszabott módon lettek kialakítva és konfigurálva.
MEDICOR fejlesztési összefoglaló leírásának letöltése (PDF)
Fotódokumentáció (PDF)
Műszaki tartalom (PDF)
VEKOP-2.2.1-16-2017-00002
Projekt címe: Újszülött, koraszülött csecsemők halálozási aránya csökkentő, egészséges életük esélyeit növelő, intelligens digitális új neonatális reanimációs asztal (nyitott inkubátor) kifejlesztése.
Pályázati azonosító száma: VEKOP 2.2.1-16-2017-00002
Projekt összköltsége: 489,84 millió forint
Projekt vége: 2018. január 01 – 2019. december 31
2018 január elindult a MEDICOR Elektronika Zrt. vezetésével a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatótechnikai Intézet és Semmelweis Egyetem (SE) Konzorcium fejlesztés, amelynek célja olyan új digitális, nyitott inkubátor létrehozása volt, amely a világpiacon jól értékesíthető, a Perinatológiai Intenzív osztályokon a csecsem gyógyászatban jól használható terméket kínált és a jövőbeni kedvezmény az újszülöttek, koraszülöttek halálozásának csökkentésére és életesélyeinek növelésére. A projekt megvalósításához a Konzorcium a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív program keretében 418,87 mFt európai uniós, vissza nem térítendő támogatást nyert el.
A VEKOP-2.2.1.-16-2017-00002 azonosítószámú fejlesztési projekt fő célja az újszülöttek, különösen a koraszülött csecsemők halálozási arány csökkentése, életben maradása és életkilátásait javító, sérülések mérséklése, valamint a betegbiztonság növekedését szolgáló új fejlesztési megvalósítás, amit a konzorcium partnerek tudományos kutatásaival és a legkorszerűbb technológiák felhasználásával értek el.
A projektben konzorciumi tagként résztvevő Semmelweis Egyetem (SE) és Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) magas szintű tudományos jártasságának, nemzetközi kutatási tapasztalatainak és ismereteiknek eredményeit felhasználva, valamint a MEDICOR Elektronika Zrt. 50 éves K+F technológiai fejlesztéseit hasznosítva, az alapkutatási, alkalmazott kutatási és kísérleti fejlesztési tevékenység eredményeként új újszülött újraélesztő nyitott inkubátort került kifejlesztésre. A Semmelweis Egyetem az "élő inkubátor"-ként is felfogható anya/apa és a baba szoros kapcsolatának kutatási eredményeivel támasztotta alá a fejlesztés azon vizsgálatát, hogy az újszülöttekre, különösen a koraszülött csecsemőkre milyen fiziológiai hatást gyakorol a kenguru módszer. A kutatás kiterjedt a mortalitásra, a súlyos fertőzések előfordulási kockázatára, a betegbiztonságra, a szükséges kórházi ápolás idejére, valamint a minőségi túlélésre gyakorolt hatások vizsgálatára is. Újdonság az újszülött megfigyelését szolgáló non-kontakt technológia, a teljes testszkenner rendszer megvalósítása. A SZTAKI által alkalmazott hiper- illetve multispektrális technológia ilyen kombinációja ma nem létezik a nemzetközi piacokon, ezért kifejlesztésével és újszülött koraszülött csecsemők monitorozására történő adaptálásával az inkubátorok egy teljesen új generációja sulhatott meg. Az új digitális neonatal reanimációs asztal a jövő legújabb újszülött-gyógyászati módszereit, technológiáit alkalmazza és integrálja, a keletkezett, tárolja és az archivált adatok további tudományos elemzésére adnak lehetőségeket. Ezzel egyedülálló, kutatható szakmai adatbázis, strukturált big-data rendszer jön létre.
A MEDICOR Elektronika Zrt vezetésével a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) és Semmelweis Egyetem (SE) Konzorcium fejlesztésének célja olyan új, digitális, nyitott inkubátor létrehozása volt, amely a világpiacon jól értékesíthető, a hazai Perinatológiai Intenzív osztályokongyógyász a csecsemőben jól használható produktív termék és a jövőben az újszülöttek, koraszülöttek halálozásának csökkentéséhez és életesélyeinek növeléséhez.
KFI_16-2016-0130
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása című pályázatán a 2016.11.21. -én hozott döntés alapján a MEDICOR Zrt. 259.114.000,- Ft összegű támogatást nyert a támogatás intenzitása: 69,56%.
A pályázat azonosítószáma: KFI_16-2016-0130
Címe: MEDICOR BabyLife Plus új, intelligens szállító inkubátorhoz világszínvonalú technológiák kutatása, prototípus kifejlesztése, a termék klinikai approbációja, és piaci bevezetése.
Magyarország 100 éves tradícióval rendelkezik az orvosi műszergyártás területén, amelynek az újszülött-gyógyászati eszközök gyártása az egyik kiemelkedő szakterülete. A MEDICOR – amelynek története szintén 100 évre nyúlik vissza* - évtizedek óta világszínvonalon gyárt-fejleszt-értékesít zárt-stacioner újszülött intenzív inkubátorokat, és újszülött reanimációs (újraélesztő) műtőasztalokat (nyitott inkubátorokat), és más újszülött-gyógyászati műszereket.
MEDICOR Elektronika Zrt. (MEDICOR Zrt.) a Közép-Magyarország régió tudásintenzív, innovatív vállalkozásaként – az újszülött-gyógyászati eszközök fejlesztésének, gyártásának területén vezető szerepet tölt be, és most nagy szellemi hozzáadott értéket tartalmazó új, piacképes, intelligens, digitális szállító inkubátort fejleszt.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása című pályázatán a MEDICOR Zrt. 259.114.000,- Ft összegű támogatást nyert (pályázat azonosítószáma: KFI_16-2016-0130) MEDICOR® BabyLife® Plus új világszínvonalú technológiák kutatása, szállító inkubátor prototípus kifejlesztése, a termék klinikai approbációja, és piaci bevezetésére.
Hazánkban kiemelt jelentőségű a demográfiai helyzet romlásának lassítása, megállítása. Ebben a legfontosabb út, a születések számának gyarapítása, a csecsemőhalandóság minimalizálása. Ezen cél egyik nélkülözhetetlen technikai eszköze az újszülött szállító inkubátor, amelynek legfontosabb funkciója, hogy az újszülött életben maradását szolgálja, bárhol történik a születés.
A MEDICOR Zrt.-nek a támogatott fejlesztési projektben kitűzött célja olyan kutatás-fejlesztési tevékenység elvégzése, amelynek eredménye egy új, Magyarországon nem gyártott, világviszonylatban versenyképes, intelligens, digitális, alap és intenzív szállító inkubátor kifejlesztése. A projekt keretében olyan új terméket, szolgáltatásokat, megoldásokat tervezünk megvalósítani, amelyeket még sehol a világon nem hoztak létre, ill. nem alkalmaztak. Az új fejlesztés során világszínvonalú, a piacon ilyen tudással még nem létező, exportképes új termék jön létre.
Az eredmények hasznosítói elsősorban az újszülötteket, koraszülötteket, ápoló intézmények, az újszülött szállítást végző szervezetek, végső soron a gyermeket váró családok, mert kevesebb lesz a csecsemőhalálozás, nagyobb lesz a minőségi túlélés esélye. A hasznosítók másodsorban a neonatológus orvosok, szülészek is, akik a kezelés, a működés, és az informatika legkorszerűbb megoldásaival végezhetik munkájukat, sokkal korszerűbb és biztonságosabb körülmények között. Az újszülött (különösen koraszülött) korban összegyűjtött részletes adatok feldolgozásával egyes betegségek valószínűsége előre kiszűrhető, így a megelőzésre, vagy a kezelésre előzetesen is fel lehet készülni, ill. azokat el lehet hárítani. A projekt keretében archiválásra, elemzésre kerülő klinikai diagnosztikai adatok együtt, egy specifikus új adatbázist hoznak létre, mely a kezelések, kutatások minden területe számára később is nagy értékkel bír.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2018.12.31
(*a centenáriumi emlékezés 2017. szeptember 23. 11,00 óra, Kruj Iván Sportcsarnok).
Elérhetőségek:
MEDICOR Elektronika Zrt.
H-1097 Budapest Illatos út 9.
Tel: (+36-1) 280-6342
E-mail: medicor@medicor.hu
VEKOP-1.2.6.-20-01528
A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása
Kedvezményezett neve: MEDICOR Elektronika Zrt.
Projekt címe: Technológiai fejlesztés, ingatlan korszerűsítés, megújuló energiafelhasználás bevezetése a MEDICOR Zrt-nél
Projekt azonosítószáma:VEKOP-1.2.6.-20-01528
Támogatási összeg: 27 192 802 Ft
Támogatás mértéke: 70%
Projektidőszak: 2020.07.02 - 2021.08.15
Projekt tényleges befejezés dátuma: 2021.07.09
A fejlesztés eredményeként a MEDICOR Zrt új eszközöket vásárolt, amelyek növelik a termékek minőségét, és hozzájárulnak a termelő, fejlesztő terület jobb használhatóságához, mint pl.: az új gyártási, bemérési és fejlesztési terek informatikai rendszerének bővítése, modern csecsemőgyógyászati fejlesztési teszthelyszín kialakítása és a munkafolyamatok digitalizációja, a biztonsági-minőségi feltételek javítása. A társaság székhelyén 50kVA / 60kWp napelem rendszer telepítésére is sor került, amelyet az újszülött-gyógyászati termékek gyártásához és főleg beméréséhez szükséges villamos energia költségeit optimalizálja.
További információ kérhető:
Telefon: (+36-1) 280 6900
Email: toth.zsolt@medicor.hu
2018-1.1.1-MKI-2018-00079
A pályázat azonosítószáma: 2018-1.1.1-MKI-2018-00079
Projekt megvalósításához NKFI Alapból nyújtott támogatás összege: 98 074 412 Ft
Projekt megvalósítása: 2019.01.01. - 2020.10.31.
Projekt címe: Újszülöttek, koraszülött csecsemők gyógyítását szolgáló új terápiás kékfénylámpa változatok kísérleti kifejlesztése, prototípusok készítése, exportképessé tétele.
Projekt összefoglaló:
A tervezett projekt kiindulópontja az a tapasztalat, hogy a méhen belül az újszülöttek szervezetében több, az oxigént szállító vörösvértest található, amelyek egy része a születés után szétesik, bilirubin szabadul fel, a bőr sárgássá színeződik. Amennyiben nem kezelik az újszülöttet, a sárgaság akár olyan fokot is elérhet, hogy a bilirubin átkerül a vér-agy gáton, károsíthatja az agyat, ezért ha a bilirubin mennyisége elér egy bizonyos szintet, akkor fototerápiás kezelés szükséges.
Az orvos- és műszaki tudomány felfedezése, hogy az UV-fény (kékfény) hatására a bőrben lévő bilirubin átalakul vízben oldódóvá, és így a máj munkája nélkül is kiürül a szervezetből. Mellékhatásaira azonban csak az elmúlt években irányult rá a figyelem, holott nemcsak a módszer használata, hanem túl használata is elterjedt, aminek megelőzésére a fejlesztésnél figyelmet kell fordítani.
A hagyományos készülékek használatánál felmerült, hogy közönséges és atípusos anyajegyek kialakulását eredményezhetik, ezért fontos a modern, szűkebb hullámhossz-tartományt kibocsátó készülék kifejlesztése (speciális LED sugárzók, beépítése), és új megoldásként a lámpába integrált sugárzási dózis folyamatos monitorizálása, és összegzése.
A projekt célja olyan LED sugárzó kékfény terápiás lámpacsalád kifejlesztése, amellyel lerövidíthető a terápiás idő, csak 1-2 napos fénykezelésre lesz szükség, szemben a korábbi 3-4 nappal, miközben kezelés hatásfoka jobb lesz, és a mellékhatás minimalizálható.
A lámpába integrálni fogjuk az újszülött testhőmérséklet mérését, a véroxigénszint és pulzusmérést. A fejlesztésnél kísérleteket végzünk a mérés non-kontakt technológiák alkalmazására.
Innováció és Tradíció, MEDICOR – Az egészséges kapcsolat.
Elérhetőségek:
MEDICOR Elektronika Zrt.
H-1097 Budapest Illatos út 9.
Tel: (+36-1) 280-6342
E-mail: medicor@medicor.hu
PM/15371-18/2020
GÉSZSÉGIPARI TÁMOGATÁSI PROGRAM (ETP)
Projekt címe: Pénzügyminisztérium
Projekt azonosítószáma: MEDICOR egészségipari beruházási és Koronavírus járványhoz köthető K+F tevékenység keretében megvalósuló komplex fejlesztési projekt
Projekt azonosító száma: PM/15371-18/2020
Szerződött támogatás összege: 1 023 280 603 Ft, Mely tartalmaz Kutatás-fejlesztéshez, átmeneti támogatási és COVID-19 szempontjából releváns kutatás-fejlesztéshez nyújtható támogatásokat egyaránt
Projektidőszak: 2021. január 1. - 2022.december 31.
ETP Pályázati projekt főbb megvalósítási pillére:
- COVID-hoz köthető orvostechnikai termékek gyártása szükségleteként, egyéb egészségipari beruházás keretében saját tulajdonban lévő 1097 Budapest Illatos út 9. szám alatti ipari telephelyen új 1500 m2-es orvostechnikai eszközök fejlesztésére és prototípusok előállítására alkalmas fejlesztő-gyártó csarnok építése.
- MEDICOR® MASSVENTIL® tömeglélegeztető -rendszer prototípus készülék kifejlesztése az Óbudai Egyetemmel együttműködésben és a termék MDR szerinti piacra vitelének megteremtése.
- Koronavírus járványhoz köthető K+F tevékenység keretében felnőtt és csecsemő gyógyászatban használatos CPAP non-invazív lélegeztető fejlesztés, prototípus gyártása. Intenzív (PIC) osztályon használt orvostechnikai eszközök adatait összegző orvostechnikai termék fejlesztése, prototípus gyártása.
További információ kérhető:
Telefon: (+36-1) 280 6900
Email: zsolt@medicor.hu
2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00122
Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása
Támogató neve: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal (NKFIH)
Projekt címe:A MEDICOR Zrt. újszülött-gyógyászati műszerei rendszerszintű digitalizációjának megvalósítása, mesterséges intelligenciával támogatott adatkoncentrátor és lázlap rendszer létrehozása az újszülöttek, koraszülöttek halálozásának csökkentése érdekében.
Projekt azonosítószáma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00122
Szerződött támogatás összege: 342 701 802 Ft
Támogatás mértéke: 67,41%
Projektidőszak: 2021. január 1. - 2023. december 31.
A tervezett K+F projekt célja, a nagyon kis súlyú (500 gr.) újszülöttek életben maradási esélyeinek növelése és minőségi túlélésének megteremtése, melynek érdekében a MEDICOR 70 éves inkubátorfejlesztésben és gyártásban elért tapasztalatait, eredményeit és a kutatóintézetekkel, orvosegyetemekkel való együttműködés korábbi eredményeit is hasznosítja. Társaságunk a Semmelweis Egyetemmel, és a SZTAKI-val már kialakult, sikeres együttműködéssel valósítja meg a fejlesztést. Célunk olyan K+F tevékenység elvégzése, amely által egy új, Magyarországon nem gyártott, világviszonylatban versenyképes, piacvezető, intelligens, digitális, intenzív, komplex újszülött-gyógyászati termékrendszer jön létre. A létrehozandó prototípusok tudásuk alapján nemcsak Magyarországon, hanem az EU-ban, és az egész világon újdonságnak számítanak.
A MEDCIOR Zrt. az újszülött, koraszülöttekkel kapcsolatosan a jövőben is felelős társadalmi szerepvállalást vállalva a legmodernebb technológiákat alkalmazza (mesterséges intelligencia, big-data, non-contakt kamera technológiák…) az újszülött-gyógyászati műszereinek kifejlesztésében, mindezt az újszülöttek, koraszülöttek halálozásának csökkentése és életminőségük javítása érdekében.
További információ kérhető:
Telefon: (+36-1) 280 6900
Email: toth.zsolt@medicor.hu
NTP-2020-000245
Pályázati felhívás megnevezése: Nemzeti Exportvédelmi Program Külpiaci Növekedési Támogatás
Támogató neve: Külügyminisztérium – HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság
Projekt címe: A MEDICOR Zrt. külpiaci gyártónek növelése, Törökországban az újszülött gyógyászati készülékek új-fejlesztő bázisának létesítésével.
Projekt azonosítószáma: NTP2020-000245
Projekt megvalósítási forma: Konzorcium, Konzorciumvezető: MEDICOR Elektronika Zrt., Konzorciumi tag: MEDICOR Medikal Uretim Ticaret AS
Megvalósítási helyszín: Törökország /Ankara
Szerződött támogatás összege: 479 086 955 FT
Támogatás mértéke: 59,86%
Projektidőszak: 2021. október 20. - 2024. december 31.
A Nemzeti Exportvédelmi Programról szóló 1343/2020. (VI. 24.) Korm. rendelet 4. (1) bekezdése szerint. rendelet 1. (1) bekezdése alapján. határozat alapján a Kormány felhívta a külgazdasági és külügyminiszteri, a hazai vállalkozások exportpiacokon történő megjelenését, azok megtartását és tőkekihelyezéseit támogató, vissza nem térítendő támogatást nyújtó pályázati program meghirdetésére a Támogató közreműködésével. Magyarország 2020. évi központi költségvetéséről szóló 2019. évi LXXI. törvény 1. mellékletének XVIII. Külgazdasági és Külügyminisztérium Fejezet, 7. Fejezeti kezelés előirányzatok cím, 1. Célelőirányzatok alcím, 3. Külgazdaság fejlesztési célirányzat jogcímcsoport (ÁHT azonosító: 297346) megnevezésű fejezet kezeléséről szóló előirányzat terhére a fejezeti kezelés előirányzatok kezeléséről/2 felhasználásáról. (VI. 14.) KKM rendelet 1. melléklet 6. sora alapján a Külgazdasági és Külügyminisztérium, mint fejezetgazda megbízta a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaságot, hogy Támogatóként bonyolítsa le a pályázati programot. A Támogató 2020.07.21-én meghirdette a Külpiaci Növekedési Támogatás pályázati felhívását, melyre a Konzorciumvezető támogatási kérelmet nyújtott be a MEDICOR Zrt. külpiaci értékesítésnek növelése, Törökországban az újszülött gyógyászati készülékek új-fejlesztő bázisának létesítésével” című projekt megvalósítása.
A Cég termékei iránt mutatkozó folyamatos kereslet-növekedés kielégítésére a gyártási kapacitás bővítése vált szükségessé, ezért a MEDICOR Elektronika Zrt., a 100%-os tulajdonát képező, ankarai székhelyű MEDICOR Medikal Üretim ve Ticaret A.Ş céggel együttműködve gyártóüzemet, fejlesztői és kereskedelmi irodát hozott létre Ankarában.
A projekt célja, hogy a MEDICOR Zrt. a gyártási kapacitásait növelje, a helyi piaci igényekre szabott készülékekkel lássa el a közel-keleti, afrikai és ázsiai felhasználókat, az európai szintű tervezést, fejlesztést és minőséget biztosítva még versenyképesebb termékeket állítson elő, elsősorban az ázsiai gyártókat elfogadó piacokon történő részesedés növelése érdekében, és a piaci igényeknek megfelelően szélesítse a termék-portfólióját.
Az új gyártóüzem a MEDICOR Elektronika Zrt. alkatrész és részegység beszállítójaként, valamint fejlesztői, kereskedelmi bázisaként is működik a magas minőségű, kedvezőbb áru termék, illetve szolgáltatás beszerzés elősegítésére. Továbbá alkalmas akár több magyar MediKlaszter tagvállalkozások képviseletére és számukra gyártási-fejlesztési-kereskedelmi tevékenységek kialakítására, és piacra vitel elősegítésére.
A célok elérése érdekében Ankara-Akyurt ipari zóna – közvetlenül az Ankara-Akyurt közötti főút mellett található, néhány kilométerre Ankara nemzetközi repülőterétől elhelyezkedő összesen: 6000 m2 alapterületű ingatlan megvásárlásával tervezte a MEDICOR, melyből 4000 m2 gyártóeszközökkel felszerelt termelési -ipari gyártó csarnok + 2000 m2 fejlesztési irodaterület, illetve kapcsolódó kiszolgáló részek. A gyártóüzem az új fejlesztésű csecsemőgyógyászati készülékek gyártásához, engedélyeztetéséhez szükséges felszereltséggel fog rendelkezni a gyártóüzem teljes kialakítása után. Az irodai-fejlesztési épületrész alkalmas a kutatás-fejlesztési feladatok maradéktalan elvégzésére. Az ingatlan övezeti besorolása ipari park, ezért támogatási kedvezmények is igénybe vehetők.
A MEDICOR-nak több évtizede együttműködő partnerei vannak Törökországban, akikkel a projekt keretében a termékeink továbbfejlesztését végezzük. Jelenleg is azon dolgozunk, hogy forgalomképessé tegyük Törökországban a MEDICOR csecsemőgyógyászati termékeit, és a projekt befejezéséig elinduljon a helyi dolgozók, partnerek és további magyar iparági vállalkozások – Török piacon érdekelt MediKlaszter tagok - bevonásával a folyamatos gyártás. Jelenleg már folyamatban van a török értékesítési hálózat kiépítése annak érdekében, hogy segítsük a közel 1 millió török újszülött/koraszülött életben tartását, egészséges életútját. A helyi piaci igényekre szabottan legyártott termékeinket minél nagyobb számban értékesíteni tudjuk a közel-keleti, afrikai és ázsiai célpiacokon egyaránt.
További információ kérhető:
Telefon: (+36-1) 280 6900
Email: toth.zsolt@medicor.hu
A MEDICOR Elektronika Zrt és leányvállalata a török MEDICOR Medikal Uretim Ticaret AS közös projektjének műszaki eredményei
1. Új gyártó és fejlesztő telephely megvalósítása
1.1 Ingatlan beruházás megvásárlása
Ingatlan vásárlás időpontja: 2021.12.27
A helyszín Ankara-Akyurt ipari zóna – közvetlenül az Ankara-Akyurt közötti főút mellett található, néhány kilométerre Ankara nemzetközi repülőterétől. A MAN Truck-Bus gyár és az Ülker-Godiva gyár kettő a számos rangos gyár közül 3 km-es sugarú körzetben.
A felépítmény: 4000 m2 termelési, gyártási terület + 2000 m2 irodai, fejlesztési szintterület, ami összesen: 6000 m2. Az ingatlan övezeti besorolása ipari park, ezért támogatási kedvezmények is igénybe vehetők.
1.2 Felújítások átalakítások megkezdése 2022.05.01. után
A projekt céljaihoz közvetlenül kapcsolódó ingatlan infrastrukturális beruházás érdekében felmerült költségek, mint az ingatlan beltéri és kültéri gyártást és fejlesztést elősegítő részeit érintő bővítések, átalakítások, korszerűsítések anyagköltségei, a kivitelezőknek fizetett munkadíjak (ezen költségek érvényes árajánlatok alapján kerülnek kifizetésre.
1.3 Ünnepélyes átadás
2023. május 03-án került sor a törökországi üzemcsarnok sajtónyilvános ünnepélyes átadására, melynek orvostechnikai bemutató és szakmai program kíséretében nagy érdeklődés mellett valósult meg. A magyar és török részről összesen több mint 60 fő (KKM, HEPA, Befektetési Ügynökség, török és magyar orvostechnikai vállalkozások vezetői a Magyar MediKlaszter és Török OSTIN iparági Klaszter vezetői és tagvállalatok elsőszámú döntéshozói képviseltek), kiemelt meghívott vendégeink, akik az ünnepélyes szalagvágáson is részt vettek:
- Szijjártó Péter Külgazdasági és Külügyminiszter
- Mátis Viktor nagykövet
- HEPA részéről Jenei Gábor vezérigazgató helyettes
- Dr. Steiner Arnold MEDICOR Zrt. elnök-vezérigazgatója
- Steiner András Arnold MEDICOR Medikal A.S vezérigazgató
- Mustafa Varank török ipari és technológiai miniszter
- Akyurt polgármestere és rendőrkapitánya
A gyártóüzemben új, az orvostechnikai gyártási igények szerint testreszabott és a kísérleti fejlesztési elvárásoknak megfelelő, az aktuális prototípus gyártáshoz szükséges egyedileg és speciálisan testreszabott módon kialakított és speciálisan konfigurált gyártóhelyek (munkaállomások) létesültek.
Az MDR szerinti gyártási feltételeknek való megfelelés érdekében, az új komplex fejlesztést és prototípus gyártást segítő egyedi SCARA robot-rendszer beszerzése valósult meg.
2. A projektmenedzsment feladatok ellátására igénybe vett szakértői szolgáltatások
A projekt ideje alatt folyamatosan biztosítottak voltak vállalkozói szerződésbe rögzített feladatok ellátása alapján.
3. MEDICOR Elektronika Zrt. információs technológiafejlesztéshez kapcsolódó hardver beszerzés valósult meg.
2db HP ProDesk fejlesztői munkaállomás + Full HD nagyfelbontású monitor
1 egyság Inkubátor csecsemő életfunkcióinak vizsgálatára alkalmas fejlesztő teszthelyszín
4. Projekt K+F tevékenység eredményei - Konzorciumvezető: MEDICOR Elektronika Zrt. Fejlesztési tevékenységének műszaki tartalma
Kísérleti fejlesztési tevékenység keretében megvalósult az újszülöttek-koraszülöttek teljes megfigyelésére alkalmas, több kamerából álló, valamint ezek vezérlő jeleit feldolgozó egységből álló rendszer fejlesztése és testre-szabása. Az így kapott eredmények lehetővé teszik a csecsemő testhőmérséklet eloszlásának, lélegzésének non-kontakt monitorozását, az adatok rögzítését és mesterséges intelligencia alapú lényegkiemelését és adatredukcióját.
A csecsemő életfunkcióit mérő új szenzorok vezérlési és szabályozási, intelligens applikáció (külön mikroszámítógéppel vezérelt színes, érintőképernyős, linux alapú kijelző-kezelő szoftver), medikai rendszerekkel biztonságosan kommunikáló, EHR alapú, HL7 szabványt használó adat-interfész prototípus létrehozásához az egyes részegységek eddig nem alkalmazott, egységes működését valósítottuk meg. Az új digitalizált újszülött-gyógyászati prototípusok végső kialakítása beépített bluetooth, wifi modulokat is tartalmaz. A vevő ország szerint választható nyelvű érintőképernyős Java alapú rendszer felület számos új lehetőséget biztosít, mint pl. adatok kezelése, tárolása, - korábbi lehetőségekhez képest. A kijelzőn történő megjelenítés jobb láthatóságot, könnyebb kezelhetőséget, számos kereshetőségi lehetőséget biztosít, amely segíti a szakszemélyzet és szervizmérnökök munkáját.
Eredmények:
- A prototípus inkubátor új szolgáltatása lesz az UH párásítási technológia – beépített UV-C LED fertőtlenítővel - alkalmazásának integrálása az inkubátorba, ezáltal a csecsemőket nem éri zaj ártalom (0% zajszint), a bura téri levegő páraszintje gyorsabban beállítható, a levegőben a vízcseppek a mikro méret miatt jobban eloszlanak, segítve a bőrön át és a légzéssel felvételre kerülő víz mennyiségét, ami a csecsemők fejlődésére mérhetően jó hatást gyakorol.
- Az új vezérlés és szabályozás keretében oxigénszint O2 szervo (automata) szabályozást fejlesztünk ki (új hardver és szoftver) a burában (21-65%) és fejburában (21-95%) az újszülöttre vonatkozó negatív hatás minimalizálása és a felhasználás hatékonyságának javítása érdekében.
- Integrált pulzoximeter tervezünk minden orvostechnikai készülékünkbe (SpO2) – pulzus mérés, kijelzés, riasztás funkcióval, amellyel kontrollálni lehet a szemre VESZÉLYES túlzott oxigén beadását is.
4.1 Projekt K+F tevékenység eredményei - MEDICOR Medikal Uretim Ticaret AS fejlesztési tevékenységének műszaki tartalma
A fejlesztés az új digitalizált csecsemőgyógyászati termékek rendszer szintű kialakításával indult, melynek első fontos mérföldköve a török (helyi) piaci igényeknek való megfelelés felmérése volt. Az eddig felmerült helyi piaci igények alapján aktualizálásra került a fejlesztési terv az alábbi konkrét pontosított kísérleti fejlesztési feladatokkal:
- új digitalizált BABYLIFE BLF-2001G típusú inkubátor állványok és fém alkatrészek török (helyi) piaci igényeknek való megfeleléssel történő kísérleti fejlesztési feladatok elvégzése
- BLF-2001G típusú inkubátor burák anyagvizsgálatai, modelltervek készítése
- új UH párásítási technológia kialakítása
- az új vezérlés és szabályozás keretében oxigénszint O2 szervo (automata) szabályozást fejlesztünk ki (új hardver és szoftver) a burában (21-65%) és fejburában (21-75%) az újszülöttre vonatkozó negatív hatás minimalizálása és a felhasználás hatékonyságának javítása
- inkubátor software alkalmas az NFC alapú készülék és páciens adatok azonosítása,
- újszülöttek-koraszülöttek teljes megfigyelésére alkalmas, non-kontakt monitorozását, azadatok rögzítésre alkalmas kamerából álló, valamint ezek vezérlő jeleit feldolgozó egységből álló rendszer továbbfejlesztése, testre szabása, döntéstámogatás kialakítása
- újszülöttek-koraszülöttek életfunkcióinak és teljes megfigyelésére alkalmas több kamerából álló mesterséges intelligencia alapú multi-spektrális és hiperspektrális csecsemő monitorozó rendszer beleértve a testhőmérséklet eloszlásának és a légzés monitorozás merésének tesztelése és illesztése
- az algoritmus által kinyert adatokból álló kísérleti adatbázisok értékelése, telepítése, hibrid adatbányászati/AI platform illesztése
5. MEDICOR Medikal Uretim Ticaret AS - Termeléshez kapcsolódó új eszközök beszerzése
A beszerezni kívánt egyedi TECHNOLÓGIAI ROBOT RENDSZER, két fő technológiai egységet tartalmaz, egy 6 tengelyes 2D laservágó és mechanikai megmunkáló robotcella egységet, melynek pontos műszaki tudását tartalmazza a LASRAM Kft. árajánlata (benyújtásra került), mely sokkal komplexebb műszaki támogatást tud nyújtani a konzorciumi tagnál - a MEDICOR Medikal Üretim ve Ticaret A.Ş - történő fejlesztési feladatok elvégzéséhez és azok eredményeként létrejövő prototípus gyártáshoz egyaránt.
A testreszabott technológiát tartalmazó egyedi Robot-rendszerrel optimalizálhatjuk az új fejlesztendő csecsemőinkubátorok, elsősorban a búra részegységeinek gyártási minőségét és idejét, árát és teljes mértékben megfelelünk az új EU szabályozási rendszer (MDR-745) támasztotta minőségi elvárásainak. A piaci tapasztalatok alapján az ACRYL (PMMA) burák élettartama radikálisan függ a mechanikailag igénybevett részek feszültségmentes kialakításától és szerelésétől.
A 2D laservágó és mechanikai megmunkáló robotcella nagy hatékonysággal képes a már összeállított inkubátor búrára egy pozícionálásból, emberi kéz érintése és hibalehetősége nélkül CNC pontossággal elhelyezni.
Az így kialakított rendszer 6+3 tengelyes megmunkálást tesz lehetővé, terhelések tekintetében az elérhető legmagasabb várható munkadarab élettartam mellett. robot-rendszer beszerzésére a tervezett- és változatlan tartalmú - célkitűzések magasabb színvonalú megvalósítása érdekében volt szükség.
5.1 MEDICOR Medikal Uretim Ticaret AS - Termeléshez kapcsolódó új eszközök
A MEDICOR Medikal Üretim ve Ticaret A.Ş orvostechnikai gyártási igények szerint testreszabott és a kísérleti fejlesztési elvárásoknak megfelelő gyártó munkahelyeknek, a személyes igények és a hely adta lehetőségek figyelembevételével egyedileg és speciálisan a kísérleti fejlesztés eredményekét aktuális prototípus gyártáshoz szükséges és testreszabott módon lettek kialakítva és konfigurálva.
MEDICOR fejlesztési összefoglaló leírásának letöltése (PDF)
Fotódokumentáció (PDF)
Műszaki tartalom (PDF)
VEKOP-2.2.1-16-2017-00002
Projekt címe: Újszülött, koraszülött csecsemők halálozási aránya csökkentő, egészséges életük esélyeit növelő, intelligens digitális új neonatális reanimációs asztal (nyitott inkubátor) kifejlesztése.
Pályázati azonosító száma: VEKOP 2.2.1-16-2017-00002
Projekt összköltsége: 489,84 millió forint
Projekt vége: 2018. január 01 – 2019. december 31
2018 január elindult a MEDICOR Elektronika Zrt. vezetésével a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatótechnikai Intézet és Semmelweis Egyetem (SE) Konzorcium fejlesztés, amelynek célja olyan új digitális, nyitott inkubátor létrehozása volt, amely a világpiacon jól értékesíthető, a Perinatológiai Intenzív osztályokon a csecsem gyógyászatban jól használható terméket kínált és a jövőbeni kedvezmény az újszülöttek, koraszülöttek halálozásának csökkentésére és életesélyeinek növelésére. A projekt megvalósításához a Konzorcium a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív program keretében 418,87 mFt európai uniós, vissza nem térítendő támogatást nyert el.
A VEKOP-2.2.1.-16-2017-00002 azonosítószámú fejlesztési projekt fő célja az újszülöttek, különösen a koraszülött csecsemők halálozási arány csökkentése, életben maradása és életkilátásait javító, sérülések mérséklése, valamint a betegbiztonság növekedését szolgáló új fejlesztési megvalósítás, amit a konzorcium partnerek tudományos kutatásaival és a legkorszerűbb technológiák felhasználásával értek el.
A projektben konzorciumi tagként résztvevő Semmelweis Egyetem (SE) és Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) magas szintű tudományos jártasságának, nemzetközi kutatási tapasztalatainak és ismereteiknek eredményeit felhasználva, valamint a MEDICOR Elektronika Zrt. 50 éves K+F technológiai fejlesztéseit hasznosítva, az alapkutatási, alkalmazott kutatási és kísérleti fejlesztési tevékenység eredményeként új újszülött újraélesztő nyitott inkubátort került kifejlesztésre. A Semmelweis Egyetem az "élő inkubátor"-ként is felfogható anya/apa és a baba szoros kapcsolatának kutatási eredményeivel támasztotta alá a fejlesztés azon vizsgálatát, hogy az újszülöttekre, különösen a koraszülött csecsemőkre milyen fiziológiai hatást gyakorol a kenguru módszer. A kutatás kiterjedt a mortalitásra, a súlyos fertőzések előfordulási kockázatára, a betegbiztonságra, a szükséges kórházi ápolás idejére, valamint a minőségi túlélésre gyakorolt hatások vizsgálatára is. Újdonság az újszülött megfigyelését szolgáló non-kontakt technológia, a teljes testszkenner rendszer megvalósítása. A SZTAKI által alkalmazott hiper- illetve multispektrális technológia ilyen kombinációja ma nem létezik a nemzetközi piacokon, ezért kifejlesztésével és újszülött koraszülött csecsemők monitorozására történő adaptálásával az inkubátorok egy teljesen új generációja sulhatott meg. Az új digitális neonatal reanimációs asztal a jövő legújabb újszülött-gyógyászati módszereit, technológiáit alkalmazza és integrálja, a keletkezett, tárolja és az archivált adatok további tudományos elemzésére adnak lehetőségeket. Ezzel egyedülálló, kutatható szakmai adatbázis, strukturált big-data rendszer jön létre.
A MEDICOR Elektronika Zrt vezetésével a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) és Semmelweis Egyetem (SE) Konzorcium fejlesztésének célja olyan új, digitális, nyitott inkubátor létrehozása volt, amely a világpiacon jól értékesíthető, a hazai Perinatológiai Intenzív osztályokongyógyász a csecsemőben jól használható produktív termék és a jövőben az újszülöttek, koraszülöttek halálozásának csökkentéséhez és életesélyeinek növeléséhez.